1-7 серпня — Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування
Чому грудне вигодовування важливе для мами й немовляти?
Триває Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування — а отже, ми маємо привід не лише нагадати про його користь, а й підтримати кожну жінку, яка наважилася стати мамою в такий непростий час. Пам’ятаймо, що передусім кожна мама потребує підтримки, тож якщо ваша родичка, знайома чи подруга нещодавно народила дитину, спитайте, як їй можна допомогти й полегшити побут.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), якби всі діти світу віком від 0 до 23 місяців перебували на грудному вигодовуванні, це могло б врятувати понад 820 000 дитячих життів на рік.
Грудне вигодовування може знизити ризик розвитку певних захворювань як для малечі (астми, діабету 1 типу, низки інфекційних патологій, ожиріння та деяких типів раку), так і для матерів (післяпологової депресії, серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, раку яєчників та молочної залози). Грудне вигодовування допомагає дитині почуватися в безпеці, сприяє сенсорному розвитку, посилює зв’язок із мамою.
Материнське молоко — важливе джерело енергії, воно містить усі необхідні поживні речовини для розвитку та зростання дитини. У перші пів року життя грудне молоко забезпечує 100 % потреби дитини в поживних речовинах, із 6 до 12 місяців — продовжує задовольняти щонайменше половину цих потреб, а протягом другого року життя — третину.
Крім поживних речовин та вітамінів, немовля отримує з молоком матері антитіла, здатні захистити від хвороб. Водночас важливо пам’ятати, що грудне вигодовування не може замінити вакцинацію, передбачену Національним календарем профілактичних щеплень.
Що важливо пам’ятати про грудне вигодовування?
- Комусь грудне вигодовування дається легко, проте іноді це скоріше навичка, якої мама й дитина мають навчитися разом.
- Прикладати немовля до грудей, а також забезпечити контакт шкіра до шкіри рекомендують упродовж першої години після народження.
- Годувати немовля потрібно на вимогу без дотримання певних інтервалів. Що частіше дитина їсть, то більше молока виробляється в мами. Годувати грудьми можна всюди, де зручно мамі й дитині.
- У перші 6 місяців життя дитина не потребує нічого, крім маминого молока: ані підгодовування, ані допоювання. Навіть водою і навіть у спеку.
- Знайомити дитину з «дорослою» їжею варто починати після 6 місячного віку, проте прикорм усе одно має бути лише доповненням до грудного молока.
- У більшості випадків жінка, яка годує грудьми, не має дотримуватися спеціального режиму харчування, але її щоденне меню має бути повноцінним, різноманітним і збалансованим.
МОЗ України