30 липня – Всесвітній день протидії торгівлі людьми
Щороку 30 липня, починаючи з 2014 року, світова спільнота відзначає Всесвітній день протидії торгівлі людьми, який був проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН № 68/192 від 18 грудня 2013 року.
Жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто, будь-яка людина, незалежно від статі, віку, соціального статусу, рівня освіти тощо.
Тема 10-го Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми присвячена проблемі торгівлі дітьми. Діти стають жертвами різних форм торгівлі людьми, включаючи примусову працю, злочинність або жебрацтво, незаконне усиновлення, вербування в збройні сили, сексуальне насильство та експлуатацію в інтернеті. Основні причини цього різноманітні, зокрема бідність, зростання міграції та потоків біженців, збройні конфлікти, пандемії, економічні труднощі та екологічні проблеми.
Профілактичні заходи повинні бути зосереджені на усуненні основних причин, таких як бідність і нерівність. Особливу увагу слід приділити захисту прав дітей, особливо неповнолітніх біженців без супроводу та адаптувати кримінальне законодавство для кращого задоволення потреб дітей.
В Україні з початку 2024 року статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлено 119 громадянам, з них – 44 жінки, 65 чоловіків та 10 дітей (5 хлопців і 5 дівчат).
Згідно зі статистикою:
13 людей постраждали від сексуальної експлуатації;
8 – трудової експлуатації;
7 – втягнення у жебрацтво;
3 – втягнення осіб у злочинну діяльність;
1 – продаж дитини;
17 – використання у збройних конфліктах;
70 – інші види.
Водночас за видами торгівлі людьми: 72 особи постраждали від внутрішньої торгівлі, 45 – від торгівлі людьми в інших країнах та ще 2 – інші види.
Щоб не потрапити на гачок торгівців людьми, варто дотримуватись правил безпеки:
- будьте обачними — ніколи і нікому не передавайте документи, що посвідчують особу. Ваша ідентичність — це ваша головна цінність;
- вивчайте мову країни, де плануєте працювати. Базові знання допоможуть вам контролювати ситуацію;
- не діліться особистою інформацією в інтернеті. Пам’ятайте про кібербезпеку;
- перевіряйте умови праці перш ніж приймати будь-яку пропозицію роботи;
- завжди повідомляйте своїх близьких, родичів та партнерів про всі дані вашої поїздки: маршрут, країна, місце призначення, номер закордонного телефону, ПІП контактної особи, яка вас буде зустрічати, та інші дрібні та не менш важливі деталі вашої подорожі;
- придумайте з близькими кодове слово, яке ви будете застосовувати, якщо потрапите у небезпеку;
- майте при собі перелік телефонів посольств та консульських установ України за кордоном.
Якщо ви чи ваші близькі у небезпеці, перш за все, необхідно звертатися на урядову «гарячу» лінію з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – 15-47.
Також допомогу можна отримати за наступними номерами:
0 800 500 202 / 102 – «гаряча лінія» Національної поліції України;
0 800 213 103 – контакт-центр системи безоплатної правової допомоги;
527 – «гаряча лінія» з протидії експлуатації;
0 800 500 335 або на короткий номер 116 123 – «гаряча лінія» з запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації;
0 800 500 225 або на короткий номер 116 111 – Національна дитяча «гаряча лінія».
Міністерство соціальної політики запустило у роботу чат-бот у Telegram каналі з протидії торгівлі людьми «Залишайся в безпеці». Ця програма містить інфографіки, розповідає про правила безпечного працевлаштування, навчання, подорожей та онлайн-спілкування. Завдяки ресурсу можна швидко знайти інформацію, як допомогти рідним чи друзям, які потрапили у сучасне рабство.